Batı Norveç’in fiyortları şahane bir doğal güzelliktir. Mavi ile zümrüt renklerinde parlayan sular hayal edebileceğinizden daha inanılmaz bir görüntüye ev sahipliği yapar. Görülmesi gereken eşsiz manzaralardan biridir. Başkent Oslo’nun etkileyici mimari yapısı görülmesi gerektiği gibi leziz mutfağı da tadılmalıdır. Ülkenin her yerinde yaz günleri uzun ve geceler aydınlıktır. Kış aylarında kuzey ışıkları seyir şöleni sunmaktadır.

Norveç vizesi şartları nelerdir ve nasıl alınır?

Norveç’e seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarından umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi olanlar Norveç vizesi almak zorundadır. Norveç ile Türkiye arasında imzalanan vize muafiyeti anlaşması ile hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (siyah) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 gün konaklama süresini aşmayacak şekilde vizeden muaf tutulmuşlardır.

Norveç, Schengen üyesi 26 ülke arasında yer almaktadır. Schengen üye ülkeleri arasında imzalanan anlaşma ile Schengen bölgesindeki her ülke ortak seyahat ve dolaşım haklarını birlikte paylaşmaları sebebiyle 26 üye ülkenin 420 milyonu aşan vatandaşı için bölge içerisinde ve dışında tek bir ülkeye seyahat eder gibi pasaport ve sınır kontrolü olmadan seyahat etme özgürlüğüne sahiplerdir. Sınır polisi belli bölgelerde kontrol yapma ve arama yapma yetkisine de sahiptir.

Norveç vizesi alınması için kişinin öncelikle geçerli pasaportunun olması gerekmektedir. Sonrasında hangi amaç ile seyahat edeceğinin belirlenmesi ve vize türü seçildikten sonra buna uygun olarak vize başvurusu yapılmalıdır. Başvuru yapacak kişinin mesleki durumuna göre hazırlanacak vize evrakları ise kişinin özel sektör, kamu sektörü, işveren, öğrenci, ev hanımı, çiftçi, esnaf ve sanatkar, serbest meslek erbabı ve çalışmayan olmasına göre değişiklik göstermektedir.

Vize başvurusu için sunulacak evrakların doğru ve eksiksiz hazırlanması, vize alınması açısından önem arz etmektedir. Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan Premium Vize aracılığı ile başvurunuzu yapmanız işlemlerinizin hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlanmasında sizlere büyük bir avantaj sağlayacaktır. Vize ile ilgili tüm sorularınızın yanıtlanması, evraklarınızın hazırlanması, adınıza başvuru merkezinden randevu alınması, vize başvuru formunuzun eksiksiz doldurulması, vizenin sonuçlanma sürecinin takibi; kısacası tüm vize adımlarında sizlere destek olmak vizyonumuzun önemli parçalarından biridir. Premium Vize’ye ulaşıp Norveç vizesi ile ilgili uzman danışman kadromuzla iletişime geçip en kısa sürede işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Premium Vize ile Adım Adım Norveç Vizesi

 • Premium Vize ile iletişime geçin: Vize danışmanlarımızı iletişim bilgisi bulunan sekmeden telefon ile arayabilirsiniz. Vize işlemleriniz için ilgili sorulara vereceğiniz cevaplara göre gerekli evrak bilgisi mail yoluyla sizlere iletilecektir.
 • Norveç vize başvurusu için evrakları hazırlayın: Vize danışmanlarımızın size ilettiği Norveç Vize Evrak listesini eksiksiz tamamlamanız gerekmektedir.
 • Vize başvurusu ile ilgili dosyanızı bize ulaştırın: Norveç vizesi için gerekli tüm evrakların hazırlanarak dosya haline getirildikten sonra şahsen, kargo veya ek hizmetimiz olan kurye servisi ile ofislerimize ulaştırabilirsiniz. Dosyayı kargo şirketleri yoluyla Premium Vize’ye iletecekseniz kargo şirketinden kargo takip numarasını kargonuzu kolay takip edebilmeniz için not almanızı öneririz. Norveç vize başvurusu için hazırladığınız dosya ofisimize ulaştıktan ve vize yetkililerimiz tarafından incelendikten sonra size eğer var ise eksik veya hatalı evraklarınızın bilgisi tarafınıza mail olarak iletilecek ayrıca vize süreciyle ilgili tarafınıza güncel bilgilendirmeler yapılacaktır.
 • Randevu alımı ve parmak izi işlemi: Avrupa Birliği Türkiye Yetkili Kurulu tarafından yayınlanan duyuru ile 25 Eylül 2014’ten itibaren yapılmak istenilen Schengen vize müracaatlarında Vize Bilgi Sitemi kapsamında vizeye tabi diğer ülke vatandaşlarından olduğu gibi Türk vatandaşlarından da parmak izi alınmaya başlanacağı bildirilmiştir. Bu bağlamda; 12 yaş altı çocukların, parmak izi alınması imkansız olan fiziki engellilerin ve Schengen ülkesinin davetlisi resmi heyet üyelerinin bu uygulamadan muaf olacakları bildirilmiştir. Schengen vizesi başvurusu sürecinde vermiş olduğunuz parmak izinin 5 yıl geçerliği mevcuttur. Evlilik ve boşanma sonrasındaki soyadı değişikliklerinde tekrardan parmak izi verilmesi gerekmektedir.
 • Sonuçlanan Norveç vizenizin teslim alınması: Parmak izi veren veya parmak izi işleminden muaf olan tüm başvuru sahiplerinin vize işlemleri ile ilgili süreci Premium Vize takip edecektir. Norveç vize başvuru işlemlerinin tamamlanma süresi ortalama 10 ile 20 iş günü arasında olacağı öngörülmektedir. Bu süre konsolosluğun ek belge talep etmesi ve konsolosluğun resmi tatil günlerine göre değişebilmektedir. İşlemler tamamlandıktan sonra her başvuru sahibi pasaportlarını Premium Vize ofisine şahsen gelerek veya ek servis olarak sunulacak kurye hizmetinden yararlanarak ya da tarafımıza verdikleri adrese kargo yoluyla gönderimi ile teslim alabilirler.

Norveç Vizesi Türleri

1) Ulusal Vize

D vize kategorisi olarak adlandırılır, Norveç’te 90 günden fazla kalacak kişilerin almak zorunda olduğu vize türüdür. Başvurunuzu yaptıktan sonra 2 -3 ay sürebilmektedir (90 gün ve üzeri). Süreçte evraklarınızı eksiksiz ve doğru teslim etmeniz gereklidir. Randevu alındıktan sonra başvuru, konsolosluk veya yetkili aracı kurum üzerinden yapılacaktır.

Alt kategorileri;

 1. Norveç Çalışma Vizesi
 2. Norveç Aile Birleşimi (Yerleşim)
 3. Norveç Oturum İznine Yanıt Bekleme Vizesi (D Vizesi)
 4. Norveç EU/EAA Vatandaşı Aile Mensubu Vizesi

2) Schengen Vizesi

C vize kategorisi olarak adlandırılır. Norveç’te 90 günden az kalacak kişilerin başvuracağı vize türüdür. Ülkeye seyahat için öncelikle seyahat türünü belirlemeniz zorunludur. Randevu alındıktan sonra işlemler yetkili aracı kurum üzerinden yapılacaktır, ortalama işlem süreci 10 – 20 iş günüdür. C vizesi için alt kategoriler;

 1. Norveç Turistlik Vize
 2. Norveç Aile & Arkadaş Ziyareti
 3. Norveç Ticari Vize
 4. Norveç Eğitim – Kültürel ve Sportif Vizesi
 5. Norveç Havaalanı Transit Vizesi

Norveç’e giriş için aşı zorunluluğu var mı ve hangi aşılar geçerli?

Norveç’e giriş için aşı zorunluluğu vardır, iki doz aşı olunması ve uluslararası aşı sertifikası ile beyan edilmesi gereklidir. İkinci doz aşı olunduktan 15 gün sonra seyahat edilebilmektedir. Kişi ilk aşısını olmuş ve sonrasında korona geçirmiş ise test sonucunu belgeledikten sonra ikinci doz istenmeden ülkeye giriş yapılabilmektedir. Norveç’e girişte tek doz aşı olundu ise PCR testi (48 saat önceden) yaptırmak zorunludur. Norveç vizesi için geçerli aşılar aşağıda yer almaktadır.

 • BioNTech
 • Moderna
 • AstraZeneca
 • Janssen-Cilag