İtalya dendiğinde akla ilk Pisa Kulesi gelir. Seyahat edenlerin önünde fotoğraf çekilmeye bayıldığı bir yerdir. İtalya’nın tarihi güzelliklerinin dışında dünyaca tanınmış mükemmel bir mutfağı vardır. Festivalleri, eğlenceli sosyal hayatıyla İtalya, gidilmesi görülmesi gereken ülkeler arasındadır.

Kış aylarında bile havası muazzamdır. Başkenti Roma’yı muhakkak görmenizi tavsiye ederiz.

İtalya vizesi şartları nelerdir ve nasıl alınır?

İtalya hükümeti 2020 yılı mart ayında pandemi nedeniyle ülkeye giriş yapılması konusunda olağanüstü hal ilan etmiştir. Yaklaşık iki yıllık ara sonunda 1 Mart 2022 tarihi itibari ile İtalyan Hükümeti turistik seyahatlere izin vermiştir.

İtalya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarından umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi olanlar İtalya vizesi almak zorundadır. İtalya ile Türkiye arasında imzalanan vize muafiyeti anlaşması ile hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (siyah) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 gün konaklama süresini aşmayacak şekilde vizeden muaf tutulmuşlardır.

İtalya, Schengen üyesi 26 ülke arasında yer almaktadır. Schengen üye ülkeleri arasında imzalanan anlaşma ile Schengen bölgesindeki her ülke ortak seyahat ve dolaşım haklarını birlikte paylaşmaları sebebiyle 26 üye ülkenin 420 milyonu aşan vatandaşı için bölge içerisinde ve dışında tek bir ülkeye seyahat eder gibi pasaport ve sınır kontrolü olmadan seyahat etme özgürlüğüne sahiplerdir. Sınır polisi belli bölgelerde kontrol yapma ve arama yapma yetkisine de sahiptir.

İtalya vizesi alınması için kişinin öncelikle geçerli pasaportunun olması gerekmektedir. Sonrasında hangi amaç ile seyahat edeceğinin belirlenmesi ve vize türü seçildikten sonra buna uygun olarak vize başvurusu yapılmalıdır. Başvuru yapacak kişinin mesleki durumuna göre hazırlanacak vize evrakları ise kişinin özel sektör, kamu sektörü, işveren, öğrenci, ev hanımı, çiftçi, esnaf ve sanatkar, serbest meslek erbabı ve çalışmayan olmasına göre değişiklik göstermektedir.

İtalya’ya ticari seyahat edecek vatandaşlarımızın İtalyan şirketinden konsolosluğun istediği standarda uygun davetiye alması, buna ek olarak da davet eden firmanın faaliyet raporu (visura camera belgesi) ile davet eden kişinin kimlik ya da pasaport görüntüsünü diğer hazırlayacakları evraklar ile ibraz etmelidirler.

Vize başvurusu için sunulacak evrakların doğru ve eksiksiz hazırlanması, vize alınması açısından önem arz etmektedir. Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan Premium Vize aracılığı ile başvurunuzu yapmanız işlemlerinizin hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlanmasında sizlere büyük bir avantaj sağlayacaktır. Vize ile ilgili tüm sorularınızın yanıtlanması, evraklarınızın hazırlanması, adınıza başvuru merkezinden randevu alınması, vize başvuru formunuzun eksiksiz doldurulması, vizenin sonuçlanma sürecinin takibi; kısacası tüm vize adımlarında sizlere destek olmak vizyonumuzun önemli parçalarından biridir. Premium Vize’ye ulaşıp İtalya vizesi ile ilgili uzman danışman kadromuzla iletişime geçip en kısa sürede işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Premium Vize ile Adım Adım İtalya Vizesi

 • Premium Vize ile iletişime geçin: Vize danışmanlarımızı iletişim bilgisi bulunan sekmeden telefon ile arayabilirsiniz. Vize işlemleriniz için ilgili sorulara vereceğiniz cevaplara göre gerekli evrak bilgisi mail yoluyla sizlere iletilecektir.
 • İtalya vize başvurusu için evrakları hazırlayın: Vize danışmanlarımızın size ilettiği İtalya Vize Evrak listesini eksiksiz tamamlamanız gerekmektedir.
 • Vize başvurusu ile ilgili dosyanızı bize ulaştırın: İtalya vizesi için gerekli tüm evrakların hazırlanarak dosya haline getirildikten sonra şahsen, kargo veya ek hizmetimiz olan kurye servisi ile ofislerimize ulaştırabilirsiniz. Dosyayı kargo şirketleri yoluyla Premium Vize’ye iletecekseniz kargo şirketinden kargo takip numarasını kargonuzu kolay takip edebilmeniz için not almanızı öneririz. İtalya vize başvurusu için hazırladığınız dosya ofisimize ulaştıktan ve vize yetkililerimiz tarafından incelendikten sonra size eğer var ise eksik veya hatalı evraklarınızın bilgisi tarafınıza mail olarak iletilecek ayrıca vize süreciyle ilgili tarafınıza güncel bilgilendirmeler yapılacaktır.
 • Randevu alımı ve parmak izi işlemi: Avrupa Birliği Türkiye Yetkili Kurulu tarafından yayınlanan duyuru ile 25 Eylül 2014’ten itibaren yapılmak istenilen Schengen vize müracaatlarında Vize Bilgi Sitemi kapsamında vizeye tabi diğer ülke vatandaşlarından olduğu gibi Türk vatandaşlarından da parmak izi alınmaya başlanacağı bildirilmiştir. Bu bağlamda; 12 yaş altı çocukların, parmak izi alınması imkansız olan fiziki engellilerin ve Schengen ülkesinin davetlisi resmi heyet üyelerinin bu uygulamadan muaf olacakları bildirilmiştir. Schengen vizesi başvurusu sürecinde vermiş olduğunuz parmak izinin 5 yıl geçerliği mevcuttur. Evlilik ve boşanma sonrasındaki soyadı değişikliklerinde tekrardan parmak izi verilmesi gerekmektedir.
 • Sonuçlanan İtalya vizenizin teslim alınması: Parmak izi veren veya parmak izi işleminden muaf olan tüm başvuru sahiplerinin vize işlemleri ile ilgili süreci Premium Vize takip edecektir. İtalya vize başvuru işlemlerinin tamamlanma süresi ortalama 10 ile 15 iş günü arasında olacağı öngörülmektedir. Bu süre konsolosluğun ek belge talep etmesi ve konsolosluğun resmi tatil günlerine göre değişebilmektedir. İşlemler tamamlandıktan sonra her başvuru sahibi pasaportlarını Premium Vize ofisine şahsen gelerek veya ek servis olarak sunulacak kurye hizmetinden yararlanarak ya da tarafımıza verdikleri adrese kargo yoluyla gönderimi ile teslim alabilirler.

İtalya Vizesi Türleri

1) Ulusal Vize

D vize kategorisi olarak adlandırılır, İtalya’da 90 günden fazla kalacak kişilerin almak zorunda olduğu vize türüdür. Başvurunuzu yaptıktan sonra 3 ay sürebilmektedir (90 gün ve üzeri). Süreçte evraklarınızı eksizsiz ve doğru teslim etmeniz önemlidir. Randevu alındıktan sonra başvuru, konsolosluk veya yetkili aracı kurum üzerinden yapılacaktır.

Alt kategorileri;

 1. İtalya Çalışma Vizesi
 2. İtalya Aile Birleşimi (Yerleşim)
 3. İtalya Erasmus Vizesi
 4. İtalya Öğrenci Değişim Programı
 5. İtalya Üniversite Eğitim Vizesi (Eğitim- Doktora- Yüksek Lisans Vizesi)

2) Schengen Vizesi

C vize kategorisi olarak adlandırılır. İtalya’da 90 günden az kalacak kişilerin başvuracağı vize türüdür. Ülkeye seyahat için öncelikle seyahat türünü belirlemeniz zorunludur. Randevu alındıktan sonra işlemler yetkili aracı kurum üzerinden yapılacaktır, ortalama işlem süreci 10 – 15 iş günüdür. C vizesi için alt kategoriler;

 1. İtalya Turistik Vize
 2. İtalya Aile & Arkadaş Ziyareti
 3. İtalya İş Ziyareti Vizesi
 4. İtalya Eğitim (90 güne kadar)
 5. İtalya Öğrenci vizesi
 6. İtalya Tır Şoförleri Vizesi
 7. İtalya AB Vatandaşları yakınları

İtalya’ya giriş için aşı zorunluluğu var mı ve hangi aşılar geçerli?

1 Mart 2022 tarihi ile, aşılarının tüm dozlarını olan kişiler aşağıda iletilen koşullar altında Türkiye’den İtalya’ya seyahat edebileceklerdir.

 1. Doldurmaları istenilen Digital Passenger Locator Formunu uçağa biniş esnasında ulaşım şirketi ve kontrol yetkililerine cep telefonları veya kağıda basılı olarak ibraz etmelidirler.
 2. Biniş esnasında ulaşım şirketi ve kontrol yetkililerine sahip oldukları Covid – 19 Yeşil Sertifikasını veya aşının tüm dozlarının uygulandığı tarihten 6 aylık geçerliliğe sahip bir aşı sertifikasını ibraz etmelidirler. (Türk vatandaşları e-devlet veya e-nabız üzerinden temin edebilmektedirler.)
 3. İtalya’ya girişten önceki 72 saat içerisinde yaptırılan ve negatif sonucu bulunan PCR testi ya da girişten 48 saat önce yaptırılan bir antijen test sonucu da ibraz edilebilir. 6 yaş altı çocuklardan PCR veya antijen testi talep edilmez.

Yalnızca yukarıda belirtilen belgelerden hiçbirini sunamayan kişiler, 5 gün süreyle ve 5. gün sonunda PCR veya sürüntü yöntemiyle yapılan antijen testi yaptırmak zorundadır. Ayrıca kişi Digital Passenger Locator Formunda belirttikleri adreste karantinaya tabi tutulacaklardır.

Not: İtalyan görevliler ülkeye giriş yapıldığında kişilerden antijen veya PCR testi isteme yetkisine sahiptir. Test sonuçları pozitif çıkan kişiler 10 gün süre ile gerekirse karantina otellerinde ve tüm masrafların yolcuya ait olması sureti ile karantinaya alınacaktır.

İtalya vizesi için geçerli aşılar aşağıda yer almaktadır.

 • BioNTech
 • Moderna
 • AstraZeneca
 • Janssen-Cilag
 • Nuvaxovid